۱۴۰۳ اردیبهشت ۳۱, دوشنبه

آب هم از آب تکان نخواهد خورد! ولی برنامه ما چه خواهد بود؟

sanazcartoon@

آب هم از آب تکان نخواهد خورد!

ولی برنامه ما چه خواهد بود؟


در نخستین رویدادی غیر منتظره برای مردم که ارمغانش - به رغم فرهنگ شرقی ما که معمولا از مرگ حتا دشمن خود نیز خوشحالی خود را پنهان می کنیم - در واکنش بسیار سریع مردم، به رقص و شادی و پخش شیرینی بود.


ولی از دیگر سو و فراتر از خود خبر که در تمامی رسانه ها قابل خواندن است، پی آمد های این واقعهِ چه از پیش تدوین شده از سوی رژیم، و چه از سوی کشورهای خارجی در رابطه با رژیم جمهوری اسلامی و خاورمیانه جدید مطرح است.


۱. پی آمدهای داخلی


  • اگر کشته شدن ابراهیم رئیسی و همراهانش را چه در اثر سانحه و یا پیامد یک توطئه بدانیم، نتیجه‌اش با صحبت آقای خامنه‌ای به سرعت مشخص شد: آب هم از آب تکان نخواهد خورد - و «هیچ خللی در امور» وجود نخواهد داشت.


  • آب هم از آب تکان نخواهد خورد، چرا که در اصل رئیسی نیز مانند خَلفش - محمد خاتمی - تدارکاتچی دیگری بود برای اجرای دستورات سپاه و خامنه ای.


  • در رابطه با سانحه معمولی و ابر و باد و مَه و خورشید و دود و مِه غلیظ و…، باید بدین مهم توجه داشت که نخست سه هلیکوپتر با هم در پرواز بوده اند که شامل هلیکوپتر رییس جمهور و وزیر امور خارجه و دو دیگر محافظان و …، بوده اند و سوال برانگیز است که مِه و شرایط جَوی تنها برای هلیکوپتر ریاست جمهوری بوده است که مسائل زیادی را به دنبال دارد؟ پاسخ باید از سوی متخصصان و صاحب نظران پیگیری و دنبال شود.


  • در رابطه با اصل توطئه - که کارنامه چهل و پنج ساله جمهوری اسلامی مملو از چنین توطئه هایی است  - می تواند پی آمدهای بسیاری را به دنبال داشته باشد.


  • آینده قابل پیش بینی سپاه که به دلایل بی شمار داخلی، منطقه ای و بین المللی می تواند با یک کودتای مصلحتی و با دادن امتیازهایی ادامه دهنده رژیم جمهوری اسلامی باشد


  • بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی باید در عرض پنجاه روز، انتخابات تعیین رئیس جمهورِ جدید انجام پذیرد. آیا با توجه به جَو حاکم و نارضایتی گسترده مردم و عدم استقبال از دو انتخابات گذشته - ریاست جمهوری رئیسی و انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی - یک سناریو می تواند این باشد که تصمیم و نتیجه بررسی های هیئت سه نفره - سه قوه - بر این قرار گرفته است که با تایید رهبری و به دلایل گوناگون تا سال آینده آقای مُخبر - رهبر دزدان و غارتگران - و مورد اعتماد آقای خامنه ای در این منصب باقی بمانند؟


۲. پی آمدهای خارجی


می دانیم که اولین رسانه ای که سقوط هلیکوپتر آقای رئیسی را اعلام کرد رسانه های اسرائیلی بودند. اگر چه هنوز مطابق معمول هیچ گونه واکنشی از سوی اسرائیل مشاهده نشده است که سکوت ویژه گی همیشه اقدامات اسرائیل است؛ باید توجه داشت که همزمان و از دیگر سو واقعه سقوط هلی کوپتر در مرز آذربایجان بوده است و مهمتر اینکه نخستین مقام رسمی که به جمهوری اسلامی ابراز مصیبت کرده و تسلیت گفته است آقای علی اُف رییس جمهور آذربایجان دوست گرمابه و گلستان آقای نتانیاهو و کشور اسرائیل بوده است.


نیازی به یادآوری نیست که اینگونه بازی های نمایشی و تاریخی و سیاسی در سیاست های داخلی و خارجی بسیاری از کشورها و مهمتر در جمهوری اسلامی بسیار دیده شده است که به عنوان نمونه کُشتن هاشمی رفسنجانی و از میان برداشتن قاسم سلیمانی، که زودتر از همه آقای خامنه ای آن را تسلیت گفت و اظهار همدردی کرد.


هشدار و نتیجه گیری


چهل و پنج سال پس از حکومت تا دندان فاسد و غارتگر رژیم جمهوری اسلامی و به ویرانی کشاندن ایران و کشتار هموطنان مان، اکثریت قریب به اتفاق ما ایرانیان که به نوعی در انتظار سرنگونی این حکومت هستیم:


  • اگر فردا این اتفاق برای آقای خامنه ای به عنوان رهبر و همه کاره رژیم جمهوری اسلامی بیفتد چه برنامه از پیش تدوین شده ای داریم؟ چه برنامه ای را و به چه شکل و با چه افرادی به مردم ارائه خواهیم کرد؟ 


  • چگونه دوران جایگزینی و سیاست های اداره کشور را اعلام می کنیم؟


  • آیا همچنان و به مانند چهل و پنج سال گذشته با مرگ بر این و زنده باد بر آن و آزادی و دموکراسی خوب است و رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی بد است ادامه می دهیم؟


سوالاتی که ناگزیر باید روزی بدان پاسخی منطقی و استدلالی داشته باشیم، و تنها میتوان در یک اتاق فکری و دارای انسجام عملی بدان پرداخته شود.


فراموش نکنیم که جمهوری اسلامی که دشمن واقعی ایران و ما ایرانیان است برای هر یک از برنامه ها و توطئه هایش، برنامه ریزی های بسیار دقیقی را در دست اجرا دارد.


ایران فرزندانش را صدا کرده است، پاسخگویش باشیم.


حسین لاجوردی

پاریس - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ 


https://www.balatarin.com/permlink/2024/5/22/6163185

https://www.akhbar-rooz.com/241743/1403/03/01/
https://news.gooya.com/2024/05/post-87028.php